log in · your profile · private messages · members · search · help · register
   
· Home
· Band Pages
· Show Schedule
· The Forums
· The Final Cut
BACKYARD BEATS LISTING 9/8/17
Post new topic   Reply to topic
ROCKPAGE Forum Index » JP's Corner
previous topic :: next topic  
Author Message
Jim Price
Moderator
Moderator


Joined: 07 Dec 2002
Posts: 4297
Location: Altoona, PA

 Post Posted: Friday Sep 08, 2017 
Reply with quote

Here is a listing of Altoona area live music happenings for the weekend and week of Friday, Sept. 8 through Thursday, Sept. 14.

For outdoor shows, in the event of inclement weather, please call or use social media to check ahead to make sure the show is still taking place, especially if you are driving any distance to attend.

Check out and support the area live music! And if you celebrate heavily while doing so, please designate a sober driver or call a taxi to get you home.

FRIDAY NIGHT 9/8:

"Striking Chords Against Cancer" at Railroaders Museum, Altoona; featuring Drew Dodson, The Chrome Hearts, Ten High Five (acoustic), Flight 19, Matt Wagner, Agent Smith, Matt Pletcher and This Albatross (starts 5 p.m., admission $10/person, proceeds benefit American Cancer Society)

Sundance Head at Mishler Theatre, Altoona (starts 7:30 p.m., tickets $25 and $35)

Altoona West African Drum & Dance Community Workshop & Show at St. Luke's Episcopal Church, Altoona (drum workshop starts 7 p.m., dance workshop starts 8:30 p.m., admission $10)

Nobody's Heroes and The Flannels at McGarvey's, Altoona (starts 10 p.m.)

Felix & the Hurricanes at Chewy's, Altoona (starts 10 p.m.)

Bone Jacked at Bavarian Aid Society, Altoona (starts 8 p.m.)

Sugar Ridge at Newburg Firehall, Altoona (starts 9 p.m.)

Flight 19 (acoustic) at Buccinese Society, Altoona (starts 9 p.m.)

The Evergreens at U.S. Hotel, Hollidaysburg (starts 7 p.m.)

Anita Roseborough at Stone Town Cafe, Huntingdon (starts 6 p.m.)

D.D. & the Pub Crawlers at Huntingdon Elks, Huntingdon (starts 7 p.m.)

Born and the Beanstalk at Rembrandt Club, St. Boniface (starts 9 p.m.)

Gordy Haluska at Our Station House, Ebensburg (starts 9 p.m.)

Josh Covert at Pour On Center, Ebensburg (starts 7 p.m.)pi

Pickin' in the Park Bluegrass Festival at Recreation Park, Windber; featuring Les Hunter Band (6:30 p.m.), Thorn Bush (7:45 p.m.) and Hickory Bottom Band (9:30 p.m.) (admission $25/gate for the entire weekend)

SATURDAY AFTERNOON 9/9:

Fall Serenade at Barnes & Noble, Altoona; featuring Charles McClanahan (12:15 p.m.), Alyssa Smith (1:30 p.m.), Matt Otis (2:45 p.m.), Free Donuts (4 p.m.), Eric Delozier (5:15 p.m.) and Asbury Lane (6:15 p.m.) (free admission)

Altoona West African Drum & Dance Community Workshop & Show at St. Luke's Episcopal Church, Altoona (drum workshop starts 2:30 p.m., dance workshop starts 4 p.m., dinner and performance starts 6:30 p.m., admission $10 for workshops, $15 for dinner and performance)

Felix & the Hurricanes at Cresson Catholic Community Festival at St. Aloysius Church, Cresson (starts 1 p.m.)

Our Community Cares Fall Festival at Captain Jack Lion's Park, Mill Creek; featuring River Ratz (11 a.m.), Derek Heidel (12 noon) and Phil McCaulley (4 p.m.) (free admission)

Northern Appalachian Folk Festival, Indiana (free admission):

- Stage 1: 11 a.m. - Franky Johnson, 11:30 a.m. - Hall of Fame Induction, 1:30 p.m. - The Nields, 3:30 p.m. - The Pack AD, 5:30 p.m. - Patty Larkin, 7 p.m. - Slim Jim Phantom

- Stage 2: 11 a.m. - Alyssa Hankey, 11:30 a.m. - Caleb J. Murphy, 12:30 p.m. - Love Canon, 2:30 p.m. - Whiskey Dick, 4:30 p.m. - The Bones of J.R. Jones

Pickin' in the Park Bluegrass Festival at Recreation Park, Windber; featuring Striped Maple Hollow (12 noon), The Plate Scrapers (1:45 p.m.), Lonesome, Lost and Foggy (3:30 p.m.), The Plank Stompers (5:15 p.m.), Mama Corn (7 p.m.) and The Jakob's Ferry Stragglers (8:45 p.m.) (admission $25/gate)

SATURDAY NIGHT 9/9:

Stormy at Brookmere Winery, Altoona (starts 6 p.m.)

Born and the Beanstalk at Family Pizza & Pub, Altoona (starts 8:30 p.m.)

In Your Memory, Young Lungs and Glory Days at McGarvey's, Altoona (starts 10 p.m.)

Shallow 9 at Unter Uns, Altoona (starts 9 p.m.)

Teazed at Newburg Firehall, Altoona (starts 9 p.m.)

Raining Blue at Woody Lodge Winery, Ashville (starts 6 p.m.)

Root and the Fifths at Gallitzin American Legion (Oriental Ballroom), Gallitzin (starts 7 p.m.)

Frick & Rick (Ben Frick and Rick Ramsey) at Patton American Legion, Patton (starts 10 p.m.)

Lauren & Joe at Park Avenue Pub, Patton (starts 10 p.m.)

Krazy Kat Daddies at Portage Italian Club, Portage (starts 10 p.m.)

Acoustic Stew at Our Station House, Ebensburg (starts 9 p.m.)

Dave Distefano at Pour On Center, Ebensburg (starts 7 p.m.)

Bone Jacked at Philipsburg American Legion, Philipsburg (starts 9 p.m.)

SUNDAY AFTERNOON 9/10:

Shallow 9 Sunday Funday Boat Cruise at Lake Raystown, Entriken (pre-cruise picnic starts 1 p.m., boat leaves 5 p.m.)

Our Community Cares Fall Festival at Captain Jack Lion's Park, Mill Creek; featuring Talent Show with Elaini Arthur (noon to 4 p.m.), Chet Denny, Donnie McCusker, Paulette Manlove, Elaini Arthur, Typhani Russo and Running Creek (free admission)

Northern Appalachian Folk Festival, Indiana (free admission):

- Stage 1: 11 a.m. - David Hipchen Music, 12 noon - Homegrown Grass Band, 2 p.m. - Mama Corn, 4 p.m. - Melville Walbeck, 5 p.m. - Commander Cody

- Stage 2: 11 a.m. - The Bricks, 1 p.m. - James Hunnicutt, 3 p.m. - Miss Melanie & the Valley Rats

Altoona West African Drum Circle with Camara Drum & Dance at Heritage Plaza, Altoona (starts 4 p.m., free admission)

Brian Harshberger at Woody Lodge Winery, Ashville (starts 2 p.m.)

Kenny Fetterman at The Twisted Trout, Bedford (Paws on the Patio fundraiser for Bedford County Humane Society, starts 4 p.m.)

SUNDAY NIGHT 9/10:

The Band OZ at U.S. Hotel, Hollidaysburg (starts 6 p.m.)

Cross Connection and Vox Nova at Canal Basin Park, Hollidaysburg (starts 6:30 p.m., free admission)

Felix & the Hurricanes at Black & Gold Tavern, Altoona (starts 9 p.m.)

The Rocketz and The Silver Shine at McGarvey's, Altoona (starts 8 p.m.)

MONDAY NIGHT 9/11:

Clay Bowser at Cookport Fair, Cookport (Midway Stage, starts 7:30 p.m.)

TUESDAY NIGHT 9/12:

Open Mic at D'Ottavio's Gran Sasso, Hollidaysburg (starts 8 p.m.)

Cookport Fair, Cookport; featuring Clay Bowser (Midway Stage, starts 7:30 p.m.) and The Belairs (Main Stage, starts 7:30 p.m.)

WEDNESDAY NIGHT 9/13:

Jam Night at Unter Uns, Altoona (starts 8 p.m.)

Open Mic Night at Joe & Mary's Tavern, Altoona (starts 10 p.m.)

Scott Shelby at Cookport Fair (Midway Stage, starts 7:30 p.m.)

THURSDAY AFTERNOON 9/14:

The Steinbeisers and Friends at Sinking Valley Farm Show, Skelp (starts 12 noon, free admission)

THURSDAY NIGHT 9/14:

Ride the Song at Sinking Valley Farm Show, Skelp (starts 7 p.m., free admission)

Steve Summerhill at Jethro's, Altoona (starts 7 p.m.)

Eric McCrum at McGarvey's, Altoona (starts 9 p.m.)

Cookport Fair, Cookport; featuring Dan & Galla (Midway Stage, starts 7:30 p.m.) and Steel City Quartet (Main Stage, starts 7:30 p.m.)

(NOTE: More shows may be added to this list as information becomes available. Feel free to check back.)

To report additional shows or corrections to this listing, email information to jptheprofessor@gmail.com. Deadline to submit information for the initial posting is each Friday morning at 9 a.m.
_________________

http://pamusician.net
 Back to top »
View user's profile Send private message Send e-mail
Display posts from previous:   
ROCKPAGE Forum Index » JP's Corner
Post new topic   Reply to topic All times are GMT - 4 Hours
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum

©Twisted Technology, All Rights Reserved